wtorek, 24 stycznia 2017

DRZEWO CZTERECH PÓR ROKU

Najpierw, na prośbę Pani Ewy, narodziło się drzewo ze wszystkimi porami roku, a potem żartobliwy komentarz Mieto w galerii - Idea piękna, masz sadzonki? :-) spowodował, że zaczęłam się zastanawiać skąd właściwie takie drzewa się biorą.... :)
 
 Iwona Piszczelska: Drzewo czterech pór roku, 81x53, akryle


Najbardziej sędziwe drzewa czterech pór roku dorastają wieku około 100 lat, ale te ze wszystkimi czterema porami roku są ogromną rzadkością. 

Typowy rozwój drzewa wygląda następująco. Pierwsze kilkanaście lat to okres nieustającej wiosny. 

Na przełomie pierwszych 20 lat życia drzewa przechodzą w okres letni, który trwa około 20-30 lat. W tym okresie zazwyczaj wydają na świat sadzonki, zazwyczaj dwie, ale czasem więcej. 

Potem wchodzą w okres jesieni. W wieku około 70 lat, ale czasem też wcześniej, w życiu drzewa pojawia się zima. 

Drzewo 4 pór roku ma szansę wyrosnąć z każdego drzewa. Dużo jest drzew z podwójną porą roku, ale trzy pory roku można spotkać sporadycznie, natomiast drzewo ze wszystkimi porami roku jest ogromną rzadkością. 

Są to wspaniałe wyjątki, które potrafią zatrzymać esencję z przemijającej pory roku, a przede wszystkim zachować tą pierwszą wiosenną radość życia. 

Z obserwacji wynika, ze nie ma tutaj żadnej reguły jak to się dzieje. Na przykład zbyt zadbane drzewa potrafią do końca życia pozostać na etapie wczesnego lata i odmówić dalszego wzrostu. Czasami bywa odwrotnie, że warunki zewnętrzne bywają tak surowe, że pierwszą pora roku jest lato i od razu szybko przechodzi w jesień. Bywa też że późną jesienią, drzewo potrafi niespodziewanie zakwitnąć samo z siebie. 


Te przypadki są tak różne, że trudno tu znaleźć wspólny mianownik, najważniejsza jest chyba wewnętrzna siła drzewa. :))))

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza